LOGOPEDIA W DOMU 

 Anna Antoniuk


 

Dobrze dobrane ćwiczenia logopedyczne są nie tylko gwarancją skutecznej terapii, ale też i bezpieczeństwa dziecka. Jeśli ćwiczenia są zbyt trudne, wprowadzone zbyt szybko, niezgodnie z zalecaną przez specjalistów kolejnością, mogą wyrządzić duże szkody.

Dziecko utrwala wtedy złe nawyki i wada wymowy lub zaburzenia kompetencji językowych zamiast ustępować, pogłębiają się!

Zajęcia logopedyczne, a w szczególności terapia wad wymowy powinny odbywać się w rzeczywistości.

Logopeda, zanim da materiał do utrwalania w domu, musi upewnić się, że dziecko realizuje poszczególne głoski, na poszczególnych etapach PRAWIDŁOWO, musi wykluczyć ewentualne, niepożądane kompensacje, musi zareagować na powstające w procesie nauki dźwięku nieprawidłowości, dotknąć, zajrzeć do buzi, posłuchać, "ustawić" narządy mowne.

Dlatego prowadzenie korekty wad wymowy zdalnie, np. przez komunikatory video, jest ABSOLUTNIE NIEWSKAZANE, niebezpieczne i niedopuszczalne, a z punktu widzenia etyki zawodowej - nieuczciwe.

Nie powinniście również Państwo korzystać "na własną rękę" z filmów zamieszczanych w sieci. Wiele z nich jest pełne błędow! Jeśli chcielibyście wykorzystać jakiś materiał z internetu, prześlijcie go do konsultacji
e-mailem

Zdalnie w logopedii można TYLKO:

  • utrwalać to, co pod okiem specjalisty było już wprowadzone i zweryfikowane w rzeczywistym kontakcie
  • wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, wspomagające proces mówienia
    i kompetencje językowe

Materiały, które udostępniam na tej stronie, to głównie ćwiczenia ogólnorozwojowe, wspomagające kompetencje komunikacyjne lub rozwijające umiejętności towarzyszące mowie i gwarantujące jej prawidłowy rozwój.

Rodzicu!
Proszę, przeczytaj cierpliwie do końca wszystkie poniższe informacje, żeby zabawy, ćwiczenia i zadania logopedyczne były dla Twojego dziecka BEZPIECZNE.

W sytuacji, z którą się obecnie zmagamy, mamy więc ogrom możliwości, by wesprzeć dziecko w rozwoju mowy i języka. Może nie wywołamy prawidłowych głosek, nie wprowadzimy ich w kolejnych etapach terapii, ale możemy wiele!

Ćwiczenia mięśni narządów mownych, ćwiczenia prawidłowego oddychania, uwrażliwianie słuchu mownego, rozwijanie słownictwa, pamięci sekwencyjnej, poczucia tempa i rytmu, trening w tworzeniu opowiadań, relacji, opisów, historii, rozumienie i zapamiętywanie treści... To wszystko wpływa na kształtowanie mowy, poprawia nasze umiejętności językowe.

A nie zapominajmy! - język jest podstawą kompetencji szkolnych. Wszystkich! Nawet matematycznych :-)

  • czytaj dokładnie opis do każdego ćwiczenia
     
  • zwróć uwagę na specyfikację i przeznaczenie, które będą określone przy każdym ćwiczeniu; nie ćwicz, jeśli nie jesteś pewien lub jeśli jest zaznaczone, że akurat Twoje dziecko nie powinno tego robić
  • ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ, jeśli ćwiczenie dotyczy utrwalania artykulacji (wymowy)!!!

Kontakt: 

Codziennie według dotychczas obowiązującego planu zajęć logopedycznych 

przez pocztę Librus lub mail: an.ton@wp.pl

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.